هاستینگ چیست؟

هاستینگ

در دنیای اینترنتی افرادی که قصد راه اندازی و ساخت یک سایت اینترنتی را دارند، باید اول مکانی را تهیه کنند که بتوانند فایل ها و پوشه های سایت خود را روی آن قرار دهند. به این مکان فضای میزبانی یا هاست می گویند. هاست ها را شرکت هایی ارائه می کنند که به آنها هاستینگ گفته می شود. هاستینگ معادل کلمۀ Hosting می باشد. Hosting به سایتی گفته می شود که به متقاضیان ارائۀ هاست می کند.

خدمات هاستینگ، شامل فراهم آوردن فضایی است برای میزبانی دیتای کاربران. این اطلاعات عموما فایل های شامل تصاویر، ویدیو ها و سایر فایل ها و سرویس های مربوط به یک وب سایت می باشند. همانطور که می دانید مهم ترین موضوع در خرید هاست انتخاب شرکت هاستینگ می باشد. زیرا خدمات هاستینگ می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کنترل سرویس ها و ارائه خدمات دارد.

هاستینگ

خدمات هاستینگ چه ویژگی هایی دارد؟

خدمات سرویس‌ های هاستینگ (میزبانی) از تنوع زیادی برخوردار هستند. اما اصلی‌ترین خدمات هاستینگ در ایران، هاست و سرور است که در ادامه به آنها می‌ پردازیم.

1. فضای میزبانی

فضای میزبانی به میزان فضای هاست می گویند. یعنی به اندازه مجاز و معینی می توانید فایل ها و داده های خود را بر روی هاست آپلود کنید. فضای میزبانی به نوع سایت و میزان فایل های شما بستگی دارد. البته ممکن است بعضی از شرکت های میزبانی در ایران محدودیت هایی بر روی سرویس های خود داشته باشند.

هاستینگ

2. پهنای باند

پهنای باند شبکه معیاری است که حداکثر ظرفیت یک پیوند ارتباطی سیمی یا بیسیم را برای انتقال داده‌ها از طریق اتصال شبکه در مدت زمان معین نشان می‌ دهد. به طور معمول، پهنای باند به تعداد بیت، کیلوبیت، مگابیت یا گیگابیت نمایش داده می‌ شود که می‌ تواند در مدت زمان ۱ ثانیه منتقل شود. مترادف با ظرفیت، پهنای باند سرعت انتقال داده را توصیف می‌ کند. در واقع پهنای باند ظرفیت انتقال داده یک شبکه کامپیوتری بر حسب بیت در ثانیه (Bps) است.

پهنای باند اندازه گیری میزان اطلاعاتی است که یک شبکه، گروهی از دو یا چند دستگاه که بین خود ارتباط برقرار می‌ کنند، انتقال می‌ دهند. داده‌ ها از A به B منتقل می‌ شوند درست همان‌ طور که آب از طریق لوله‌ ها از یک نقطه تأمین به شیر های مختلف جریان می‌ یابد. حجمی که منتقل می‌ شود متفاوت است و بر نحوه کارآمدی یک رسانه انتقال، مانند اتصال اینترنت، تأثیر می‌ گذارد.

هاستینگ

3. Add-On Domain

Addon Domain سرویسی است که با استفاده از آن می‌ توانید بیش از یک دامنه مستقل را در هاست خود داشته باشید و دامنه‌ ها را با استفاده از چند عملیات ساده در سی پنل یا دایرکت ادمین خود اضافه کنید. به کمک سرویس ادان دامین می‌ توانید علاوه بر سایت اصلی، یک یا چند سایت جدید روی هاست خود راه‌اندازی کنید. برای استفاده از این ویژگی باید هاست شما از این سرویس پشتیبانی کند، پس در زمان خرید هاست به این نکته دقت داشته باشید. در هاست‌ های دارای این سرویس معمولا روی پکیج هاستینگ تعداد ادان دامین‌ ها 2 عدد ثبت می‌ شود یعنی به جز وب‌ سایت اصلی می‌ توانید 2 سایت دیگر با دامنه‌ های متفاوت روی یک هاست بارگذاری کنید. همچنین برای استفاده از این سرویس باید فضا و ظرفیت هاست نیز اجازه این کار را به شما بدهد.

هاستینگ

4. park domain

پارک دامنه (park domain) یک ویژگی و راهکار مناسب است تا وب سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دامنه‌ های دیگر نیز معرفی نمایید. در واقع می توان گفت در پارک کردن دامنه، از طریق چند دامنه مجزا می توان به یک سایت رسید. پارک دامنه یا دامنه جانشین مانند ساختمانی با اتاق های تو در تو می باشد که پس از عبور از درب های پیش رو به اتاق اصلی خواهید رسید. این اتاق همان دامنه اصلی کسب و کار شما است و درب های پیش رو، دامنه های جانشین یا پارک شده هستند.

هاستینگ

5. subdomain

subdomain یا زیر دامنه ( یا ساب دامنه ) زیرمجموعه‌ ای از دامنه اصلی محسوب می‌ شود که قبل از دامنه اصلی می‌ آید و با یک نقطه از دامنه اصلی جدا می‌ شود. ساب دامین بخشی از دامنه اصلی شما می باشد و به همین دلیل نیز به آن زیر دامنه گفته می شود. در واقع، زیر دامنه یا ساب دامین برای کمک به سازماندهی و ایجاد بخش‌ های مختلف وب‌ سایت اصلی استفاده می‌ شود. زیر دامنه زیرمجموعه‌ ای از دامنه و بخشی از یک دامنه بزرگ‌ تر است و بیانگر وابستگی نسبی است. برای مثال، زیر دامنه mail.yahoo.com یک زیر دامنه مربوط به پست الکترونیک یاهو از وب‌سایت یا دامنه yahoo.com است.

هاستینگ

6. Database

پایگاه‌داده یا دیتابیس (Database) مجموعه‌ ای سازمان‌یافته از اطلاعات یا داده‌ها است. که بر روی یک سیستم کامپیوتری ذخیره می‌ شوند. دیتابیس های امروزی معمولاً توسط سیستم مدیریت دیتابیس (DBMS) و سیستم‌ های مدیریت دیتابیس رابطه‌ ای (RDBMS) مدیریت می‌ شوند. وظیفه اصلی دیتابیس، آسان‌ تر کردن دسترسی، مدیریت و به‌ روزرسانی اطلاعات موجود در شبکه می‌ باشد. اطلاعاتی مانند نام کاربری اعضای سایت، اطلاعات مشتریان، اطلاعات مالی شرکت، تاریخ‌ ها، … بر روی پایگاه‌داده ذخیره می‌ شوند.

هاستینگ

7. کنترل پنل

کنترل پنل یک نرم افزار است که برای مدیریت اتفاقاتی که در فضای هاست رخ می دهد. با استفاده از کنترل پنل شما امکان دسترسی و مدیریت تمامی امکانات هاست را دارا خواهید بود. ارسال فایل، تغییرات در صفحه وب نصب پلاگین ها و نرم افازرهای تحت وب ، مدیریت ایمیل ها و … همگی با وجود کنترل پنل هاست امکان پذیر است.

هاستینگ

8. پشتیبان گیری کامل و جامع

پشتیبان گیری به بک آپ گرفتن کل سایت می گویند که توسط کاربر انجام می پذیرد. شرکت های برتر هاستینگ ایران باید از سایت های میزبان‌شده به صورت اتوماتیک و منظم بک آپ کامل بگیرند. به طور معمول این عمل به صورت خودکار در هاستینگ ها به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه انجام می گیرد.

هاستینگ

9. Uptime

آپتایم (Uptime) میزان زمان آنلاین بودن سایت در اینترنت، در طول یک سال است که به صورت درصدی محاسبه می‌ شود. به عبارتی دیگر، مدت زمان در حال اجرا بودن کامپیوتر سرور است، که ایده آل ترین عدد آن، 100 و یا نزدیک ترین اعداد به 100 خواهد بود. یک وب سایت باید همیشه آنلاین و در دسترس باشد و هرگونه عدم دسترسی و خطای سرور می تواند به آن وب سایت خسارت هایی از جمله از دست رفتن کاربران را وارد آورد.

هاستینگ

10. گواهینامه SSL

گواهینامه (SSL (Secure Sockets Layer یک پروتکل امنیتی برای ایجاد ارتباط رمزنگاری بین وب سرور و مرورگر است. این گواهینامه‌ ها اطلاعات حساس در حال انتقال بین کاربران و وب سایت‌ ها را محافظت می‌ کنند. گواهینامه‌ های SSL نقش بسیار حیاتی در تضمین امنیت و حفاظت از اطلاعات در ارتباطات آنلاین را دارند.

هاستینگ

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد خدت شرکت وب هاسیتنگ در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید شرکت هاستینگ فضایی را بر روی سرور خود در اختیار شما قرار می‌دهد تا به راحتی بتوانید فایل‌ها را بارگذاری نمایید و سپس آنها در بستر وب در دسترس هستند. خدمات متنوعی توسط شرکت‌های هاستینگ ارائه می‌ شوند که شما باید با توجه به نیازهای خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید. پشتیبانی فنی، امنیت و سرویس‌های دیگر از جمله خدماتی هستند که در این شرکت‌ها به آنها دست پیدا می‌ کنید. با توجه به تمامی این موارد، توصیه می‌ شود به یک شرکت معتبر مراجعه کنید تا بتوانید با خیال آسوده در فضای وب فعالیت کنید. در مطلب بعدی انواع هاست را مورد بررسی قرار دادیم تا به راحتی بتوانید هاستینگ مورد نظر خود را بیابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *